Legendary Banked Slalom • Saturday Results

RESULTS: SATURDAY, FEBRUARY 10, 2018

Choose from links in sidebar to view results by category

Pro Men

Place Name Time Qualified Home Age
1 Joshua Dirksen 1:15.16 Qualified Friday Bend, OR 41
2 Harry Kearney 1:15.83 Qualified Friday Norwood, CO 24
3 Hans Mindnich 1:16.25 Qualified Saturday , 24
4 Kix Kamp 1:16.44 Qualified Saturday Sandpoint, ID 20
5 Blair Habenicht 1:16.64 Qualified Friday Portland, WA 36
6 Ross Dunlop 1:16.83 Qualified Friday Pemberton, BC 34
7 Nils Mindnich 1:17.18 Qualified Saturday Stowe, VT 23
8 Seth Wescott 1:17.19 Qualified Friday Carrabassett, ME 41
9 Phil Jacques 1:17.27 Qualified Friday Montreal, QC 29
10 Jared Elston 1:17.67 Qualified Friday Bend, OR 18
11 Kohei Motoki 1:17.75 Qualified Saturday Yokohama, JPN 30
12 Felix Dallaire 1:17.88 Qualified Friday Mont-Sainte-Anne, QC 25
13 Austin Lamoreaux 1:18.03 Qualified Saturday Salt Lake City, UT 19
14 Lucas DeBari 1:18.18 Qualified Friday Glacier, WA 29
15 Austen Sweetin 1:18.31 Qualified Saturday Lake Forest Park, WA 26
16 Terje Haakonsen 1:18.33 Qualified Saturday Oslo, NOR 43
17 Paul Lambersens 1:18.34 Qualified Friday Samoens, FRA 33
18 Madison Ellsworth 1:18.38 Qualified Saturday Breckenridge, CO 28
19 Beau Bishop 1:18.42 Qualified Saturday Whistler, BC 31
20 Dan Brisse 1:18.58 Qualified Saturday Richmond, MN 34
21 Curtis Ciszek 1:18.63 Qualified Friday Bend, OR 30
22 Andrew Irwin 1:18.98 Qualified Saturday Truckee, CA 29
23 Tom Velisek 1:19.20 Qualified Friday Nelson, BC 37
24 Spencer Cordovano 1:19.38 Qualified Saturday Hailey, ID 30
25 Tucker Andrews 1:19.57 Qualified Saturday Truckee, CA 26
26 Matt Wainhouse 1:19.74 Qualified Saturday Skykomish, WA 29
27 Aaron Bittner 1:19.78 Qualified Saturday Salt Lake City, UT 34
28 Alex Lopez 1:19.82
Bend, OR 28
29 Austin Smith 1:19.96
Bend, OR 29
30 Nate Holland 1:20.00 Qualified Friday Sandpoint, ID 39
31 Darcy Sharpe 1:20.09
Whistler, BC 21
32 Jason Robinson 1:20.14
Whitefish, MT 34
33 Lyon Farrell 1:20.20
,
34 Taylor Carlton 1:20.24
Truckee, CA 31
35 Werni Stock 1:20.26
Mayrhofen, AUT 30
36 JD Dennis 1:20.27
Bend, OR 24
37 Forest Bailey 1:20.40 Qualified Friday Portland, OR 26
38 Gabe Ferguson 1:20.50
Bend, OR 18
39 Forrest Devore 1:20.68
Bend, OR 37
40 Brett Esser 1:20.84
Breckenridge, CO 25
41 Kael Martin 1:20.99
Bellingham, WA 30
42 Joel Loverin 1:21.11
whistler, BC 33
43 Takafumi Konishi 1:21.16
Shinanomachi, JPN 40
44 Max Warbington 1:21.23
Bend, OR 24
45 Alex Rodway 1:21.24
Rangeley, ME 25
46 Mikey Ciccarelli 1:21.47
Ancaster, ON 21
47 Andy Bergin-Sperry 1:21.66
Lakewood, WA 28
48 Temple Cummins 1:21.87 Qualified Friday Agnew, WA 43
49 Quinn Baumberger 1:21.90
Savage, MT 34
50 Scott Brown 1:22.41
,
51 Drayden Gardner 1:22.61
Big Bear Lake, CA 18
52 Nate Farrell 1:23.42
,
53 Aspen Rain Weaver 1:24.72
Santa Fe, NM 24
54 Patrick Mccarthy 1:24.76
Bellingham, WA 37
55 Leif Jones 1:26.28
Bow, WA 29
56 Devun Walsh 1:31.70
North Vancouver, BC 41
57 Bryan Fox 1:35.76
Portland, OR 34
58 Cody Booth DQ
White Salmon, WA 32
59 Chris Bradshaw DNS
Crestline, CA 36
60 Mark Sollors DNS
Whistler, BC 31