Legendary Banked Slalom • Saturday Results

RESULTS: SATURDAY, FEBRUARY 10, 2018

Choose from links in sidebar to view results by category

Mid Masters (40-49)

Place Name Time Qualified Home Age
1 Ross Peterson 1:20.96 Qualified Friday Missoula, MT 42
2 Joe Lauderdale 1:22.82 Qualified Friday Glacier, WA 40
3 Chad Kummerow 1:23.37 Qualified Friday Wheat Ridge, CO 43
4 AJ Grabos 1:23.43 Qualified Friday Hood River, OR 42
5 Jonathan Martens 1:24.00 Qualified Friday Bellingham, WA 40
6 Benny Pellegrino 1:24.20 Qualified Friday Salt Lake City, UT 48
7 Ryan Davis 1:24.30 Qualified Friday Oak Harbor, WA 43
8 Peter Vinter 1:24.57 Qualified Friday Gesunda, SWE 45
9 John Kaiser 1:24.59 Qualified Friday Ketchum, ID 42
10 Mike Cummins 1:24.60 Qualified Friday Olympia, WA 49
11 Joe Trotter 1:24.60 Qualified Saturday Glacier, WA 42
12 Josh Niernberg 1:24.82 Qualified Saturday Grand Junction, CO 43
13 Dustin Ferris 1:24.97 Qualified Friday Kelowna, BC 41
14 Ted Schubert 1:25.14 Qualified Saturday Calgary, AB 41
15 Gabe Langlois 1:25.17 Qualified Saturday Pemberton, BC 43
16 Steve Stevenson 1:25.29 Qualified Friday Breckenridge, CO 47
17 Jorma Nagel 1:25.97 Qualified Saturday Bend, OR 40
18 Brett Tippie 1:26.25 Qualified Saturday North Vancouver, BC 49
19 Todd Luther. 1:26.44 Qualified Friday Bellingham, WA 40
20 Adam Haynes 1:26.87 Qualified Friday Bend, OR 40
21 Frank Martin 1:28.50 Qualified Friday Skykomish, WA 41
22 Brian Cook 1:28.58 Qualified Saturday San Juan Capistrano, CA 43
23 Ivo Gmuer 1:28.93 Qualified Friday Portels, CHE 43
24 Waylon Edwards 1:28.93 Qualified Saturday Halifax, NS 46
25 Chad Brown 1:28.98 Qualified Saturday Sandpoint, ID 41
26 Tony Perez 1:29.60 Qualified Saturday Salt Lake City, UT 49
27 Demian Whitley 1:29.63 Qualified Saturday Nelson, BC 43
28 Marco Rubeo 1:29.68 Qualified Saturday Truckee, CA 49
29 Andy Heinzle 1:31.29 Qualified Saturday Seattle, WA 42
30 Dustin Goss 1:33.08 Qualified Saturday Edmonds, WA 41
31 Scott Keating 1:33.15 Qualified Saturday Portland, OR 42
32 Jason Cline 1:33.95 Qualified Friday Spokane, WA 44
33 Maxx von Marbodd 1:34.69 Qualified Saturday ,
34 Robert Zwiebel 1:35.13 Qualified Saturday Shoreline, WA 42
35 Todd Hardie 1:36.62 Qualified Saturday Whistler, BC 44
36 Tim Stanford 1:38.11 Qualified Saturday Stannyand, WA 48
37 Ian Benham 1:38.50
Alhambra, ESP 46
38 Steve Laroche 1:39.08
Boucherville, QC 44
39 Jullien Delvassey 1:39.30
, FRA
40 Nick Hamilton 1:39.35
Encinitas, CA 40
41 Dave Billinghurst 1:40.54
West Seattle, WA 47
42 Chip Bullen 1:41.01
Heber City, UT 43
43 Jeff Pensiero 1:41.60
Nelson, BC 48
44 James Tully 1:42.73
Portland, OR 43
45 Nate Musson 1:42.95
Bear Valley, CA 40
46 Eric Thompson 1:43.86
Portland, OR 41
47 Tate Wilder 1:46.11
Houston, TX 40
48 Sean Keough 1:46.59
Newport Beach, CA 45
49 Troy Brown 1:50.16
Glacier, WA 45
50 Daniel Stanilonis 1:53.35
South Burlington, VT 47
51 Marc Beaudin 1:55.80
St-Philippe, QC 45
52 Andrew Guimond 1:56.90
Sequim, WA 42
53 Enrico Kovacev 2:07.10
Auburn, WA 43
54 Adam Levitt 2:08.20
Whistler, BC 44
55 Clint Chew DNF
Centrennial, CO 47
56 Chris Tretwold DNS Qualified Friday Bellingham, WA 41
57 Eric Jorgensen DNF
Deming, WA 41
58 Joshua Stewart DQ
Edmonds, WA 44
59 Jason Dotson DQ
Metaline Falls, WA 41
60 Mat Hanson DQ
Kelowna, BC 46
61 Damon Watters DNS
Portland, OR 43
62 Josh Barrett DQ Qualified Friday Bellingham, WA 46
63 Rob McCormack DQ
Bellingham, WA 40
64 Jim Bob Hume DQ
Seattle, WA 42