Legendary Banked Slalom • Saturday Results

RESULTS: SATURDAY, FEBRUARY 10, 2018

Choose from links in sidebar to view results by category

Masters (30-39)

Place Name Time Qualified Home Age
1 Craig Newbury 1:17.38 Qualified Friday Glacier, WA 34
2 John Foy 1:19.71 Qualified Friday Truckee, CA 35
3 Chris Bowlin 1:20.13 Qualified Friday Bellingham, WA 38
4 Shawn Freyer 1:21.21 Qualified Friday Deming, WA 33
5 Mathew Galina 1:21.23 Qualified Friday Whitby, ON 37
6 Matt Hughes 1:21.46 Qualified Friday Boise, ID
7 Alex Pashley 1:21.91 Qualified Friday Steamboat Springs, CO 38
8 Ryan Nelson 1:22.42 Qualified Friday Maltby, WA 38
9 Dan Scanlon 1:22.45 Qualified Friday Glacier, WA 31
10 Nate Kewin 1:23.04 Qualified Friday North Vancouver, BC 33
11 Matt Edgers 1:23.10 Qualified Friday Corpus Christi, TX 31
12 Dustin Anderson 1:24.04 Qualified Friday Underwood, WA 37
13 Blake Vilders 1:24.17 Qualified Saturday Mt. Vernon, WA 39
14 Christopher Coralline 1:24.27 Qualified Saturday Forks, WA 35
15 Kit Hendrickson 1:24.37 Qualified Saturday Denver, CO 30
16 Andrew Winn 1:24.70 Qualified Saturday Bellingham, WA 38
17 Dillon Candelaria 1:25.04 Qualified Saturday Whitefish, MT 33
18 Seth Holton 1:25.11 Qualified Saturday Glacier, WA 38
19 Ryan Flynn 1:25.20 Qualified Saturday ME 39
20 Luke Strong-Cvetich 1:25.64 Qualified Saturday Port Angeles, WA 33
21 JJ Johnson 1:25.65 Qualified Friday Bellingham, WA 39
22 Scott Reynolds 1:25.95 Qualified Saturday Rossland, BC 37
23 Drew Cyr 1:25.95 Qualified Saturday Bellingham, WA 36
24 Michael Chilton 1:26.16 Qualified Saturday ,
25 Hans Jangaaard 1:26.23 Qualified Saturday Freeland, WA 34
26 Matt Llobet 1:26.52 Qualified Saturday Port Angeles, WA 34
27 Nate Simpson 1:26.58 Qualified Friday Bellingham, WA 37
28 Kyle Sanford 1:26.59 Qualified Saturday Wenatchee, WA 32
29 Dan Downing 1:26.64 Qualified Saturday Burlington, VT 34
30 Joe Whiteaker 1:27.29 Qualified Saturday VanZandt, WA 34
31 Matt Bowers 1:27.33 Qualified Saturday White Salmon, WA 37
32 Jacob Levine 1:27.75 Qualified Saturday Salt Lake City, UT 37
33 Michael Toohey 1:28.09
Stowe, VT 35
34 Brandon Richards 1:28.14
Santa, CA 36
35 Andy Benhardt 1:29.12
Bend, OR 38
36 Hugh Black 1:30.54 Qualified Friday Whitefish, MT 39
37 Jean-Denis Bourassa 1:30.71
Baie-Comeau, QC 33
38 Todd Coffman 1:30.87
Seattle, WA 38
39 Liam Gallagher 1:31.18
Bellingham, WA 37
40 Josh Burch 1:31.58
Bothell, WA 38
41 Reuben Wolff 1:31.65
Birch Bay, WA 32
42 Nate Escalona 1:31.99 Qualified Friday EDMONDS, WA 33
43 Corey Wilson 1:32.01
Seattle, WA 32
44 Joel Ahlquist 1:32.65
Kiruna, SWE 39
45 Alex Salz 1:32.77
Mill Valley, CA 38
46 Ben Beavon 1:32.98
Bozeman, MT 34
47 Matt Petricone 1:33.50
Hudson Valley, NY 38
48 Rob Lemay 1:33.55
Pemberton, BC 35
49 Pat Haynes 1:36.85
Bellingham, WA 31
50 Tyler Malay 1:37.46
Hood River, OR 34
51 Ryan Garvie 1:39.58
EDMONDS, WA 38
52 Tim Miller 1:40.85
Bellingham, WA 30
53 Shaun Almassy 1:40.86
Bellingham, WA 35
54 Bernie Tomassetti 1:42.10
Steamboat Springs, CO 39
55 Danny Saint 1:42.44
Golden, BC 37
56 Ryan Bachman 1:43.03
San Clemente, CA 33
57 Paydn Harvey 1:43.95
Seattle, WA 31
58 James Reuter 1:50.51
Seattle, WA 33
59 Matthew Huff 1:51.03
Denver, CO 33
60 Joel Brinson 1:57.62
Seattle, WA 36
61 Rob Williams 1:57.66
South Burlington, VT 39
62 Micah Carter 2:02.81
Lakeville, MI 39
63 Bobby Terry DNF
Bellingham, WA 35
63 David Kiker DQ
Seattle, WA 30
63 Brian Bower DQ
Portland, OR 35
63 Andy Trujillo DQ
Eagle Creek, OR 38
63 Jason Hume DQ
Portland, OR 34
63 Jason Taylor DQ Qualified Friday Bellingham, WA 36
63 Brent Sandor DQ
Los Angeles, CA 38
63 Travis Barr DQ
Auckland, NZL 36
64 Chris Thorson DNS
Monroe, WA 34
64 Ben Spencer DNS
Bellingham, WA 33
64 Jake Price DNS Qualified Friday Bend, OR 36
64 Nick Ennen DNS
Bellingham, WA 37