Legendary Banked Slalom • Friday Results

RESULTS: FRIDAY, FEBRUARY 9, 2018

Choose from links in sidebar to view results by category

Pro Men

Place Name Time Qualified Friday Home Age
1 Harry Kearney 1:17.73 Qualified Friday Norwood, CO 24
2 Felix Dallaire 1:17.98 Qualified Friday Mont-Sainte-Anne, QC 25
3 Tom Velisek 1:19.01 Qualified Friday Nelson, BC 37
4 Nate Holland 1:19.02 Qualified Friday Sandpoint, ID 39
5 Ross Dunlop 1:19.10 Qualified Friday Pemberton, BC 34
6 Joshua Dirksen 1:19.15 Qualified Friday Bend, OR 41
7 Phil Jacques 1:19.42 Qualified Friday Montreal, QC 29
8 Lucas DeBari 1:19.58 Qualified Friday Glacier, WA 29
9 Blair Habenicht 1:19.64 Qualified Friday Portland, WA 36
10 Forest Bailey 1:19.87 Qualified Friday Portland, OR 26
11 Paul Lambersens 1:19.98 Qualified Friday Samoens, FRA 33
12 Temple Cummins 1:20.24 Qualified Friday Agnew, WA 43
13 Seth Wescott 1:20.35 Qualified Friday Carrabassett, ME 41
14 Jared Elston 1:20.41 Qualified Friday Bend, OR 18
15 Curtis Ciszek 1:20.50 Qualified Friday Bend, OR 30
16 Austen Sweetin 1:20.78
Lake Forest Park, WA 26
17 Terje Haakonsen 1:20.82
Oslo, NOR 43
18 Nils Mindnich 1:21.03
Stowe, VT 23
19 Jason Robinson 1:21.52
Whitefish, MT 34
20 Kix Kamp 1:21.59
Sandpoint, ID 20
21 Andrew Irwin 1:21.70
Truckee, CA 29
22 Max Warbington 1:21.80
Bend, OR 24
23 Hans Mindnich 1:21.95
, 24
24 Kohei Motoki 1:22.01
Yokohama, JPN 30
25 Andy Bergin-Sperry 1:22.02
Lakewood, WA 28
26 Matt Wainhouse 1:22.18
Skykomish, WA 29
27 Darcy Sharpe 1:22.44
Whistler, BC 21
28 Kael Martin 1:22.53
Bellingham, WA 30
29 Joel Loverin 1:22.55
whistler, BC 33
30 JD Dennis 1:22.82
Bend, OR 24
31 Nate Farrell 1:22.94
,
32 Madison Ellsworth 1:22.98
Breckenridge, CO 28
33 Spencer Cordovano 1:23.30
Hailey, ID 30
34 Aaron Bittner 1:23.33
Salt Lake City, UT 34
35 Beau Bishop 1:23.37
Whistler, BC 31
36 Gabe Ferguson 1:23.48
Bend, OR 18
37 Takafumi Konishi 1:23.50
Shinanomachi, JPN 40
38 Tucker Andrews 1:23.52
Truckee, CA 26
39 Taylor Carlton 1:23.62
Truckee, CA 31
40 Forrest Devore 1:23.64
Bend, OR 37
41 Alex Rodway 1:23.81
Rangeley, ME 25
42 Austin Smith 1:23.99
Bend, OR 29
43 Brett Esser 1:24.63
Breckenridge, CO 25
44 Dan Brisse 1:24.87
Richmond, MN 34
45 Drayden Gardner 1:25.33
Big Bear Lake, CA 18
46 Bryan Fox 1:25.64
Portland, OR 34
47 Lyon Farrell 1:26.42
,
48 Leif Jones 1:27.28
Bow, WA 29
49 Devun Walsh 1:27.48
North Vancouver, BC 41
50 Patrick Mccarthy 1:27.81
Bellingham, WA 37
51 Aspen Rain Weaver 1:28.39
Santa Fe, NM 24
52 Werni Stock 1:29.49
Mayrhofen, AUT 30
53 Cody Booth 1:34.08
White Salmon, WA 32
54 Quinn Baumberger 1:48.94
Savage, MT 34
55 Alex Lopez DQ
Bend, OR 28
55 Austin Lamoreaux DQ
Salt Lake City, UT 19