31st Legendary Banked Slalom • Saturday February 11, 2017

Pro Men

Place Name Time Qualified Hometown Age
1 Harry Kearney 1:16.19 Qualified Friday Norwood, CO 23
2 Curtis Ciszek 1:16.86 Qualified Friday Bend, OR 29
3 Seth Wescott 1:17.21 Qualified Friday Carrabassett, ME 40
4 Nils Mindnich 1:17.22 Qualified Friday Stowe, VT 21
5 Temple Cummins 1:17.44 Qualified Friday Agnew, WA 42
6 Bryan Fox 1:17.602 Qualified Friday Portland, OR 33
7 Josh Dirksen 1:17.605 Qualified Friday Bend, OR 40
8 Taylor Gold 1:17.75 Qualified Saturday Steamboat, CO 23
9 Felix Dallaire 1:17.94 Qualified Saturday Mont Sainte Anne, QC 24
10 Michael David 1:18.07 Qualified Friday Val-Thorons, FRA 33
11 Forrest H Devore 1:18.13 Qualified Friday Bend, OR 36
12 Terje Håkonsen 1:18.24 Qualified Friday Oslo, NOR 42
13 Tom Velisek 1:18.49 Qualified Saturday Nelson, BC 36
14 Aaron Biittner 1:18.69 Qualified Saturday Salt Lake City, UT 33
15 Pontus Ståhlkloo 1:18.95 Qualified Friday Sollerön, SWE 43
16 Paul Lambersens 1:18.97 Qualified Saturday Samoens, FRA 32
17 Morris Hogan 1:19.10 Qualified Friday Snowmass Village, CO 25
18 Sylvain Duclos 1:19.19 Qualified Friday Squaw Valley, CA 38
19 Lucas DeBari 1:19.49 Qualified Saturday Glacier, WA 28
20 Lucas Foster 1:19.54 Qualified Saturday TELLURIDE, CO 17
21 Brett Esser 1:19.59 Qualified Saturday Breckenridge, CO 24
22 Jake Welch 1:19.87 Qualified Saturday Salt Lake City, UT 29
23 Taylor Carlton 1:19.89 Qualified Saturday Truckee, CA 30
24 Takafumi Konishi 1:19.90 Qualified Saturday Shinanomachi, JPN 39
25 Spencer Cordovano 1:20.28 Qualified Friday Hailey, ID 29
26 Forest Bailey 1:20.38 Qualified Friday Portland, OR 25
27 Chris Rasman 1:20.48 Qualified Saturday Whistler, BC 28
28 Craig Newbury 1:20.61 Qualified Saturday Glacier, WA 33
29 Max Warbington 1:20.62 Qualified Saturday Bend, OR 23
30 Jason Robinson 1:20.64 Qualified Saturday Whitefish, MT 32
31 Kouhei Motoki 1:20.66 Qualified Saturday Kanagawa, JPN 29
32 Robin Foster 1:20.67 Qualified Saturday Glacier, WA 28
33 Sani Alibabic 1:20.82 Qualified Saturday Innsbruck, AUT 37
34 Elias Elhardt 1:20.98 Qualified Saturday Oberstaufen, GER 28
35 Anto Chamberland 1:21.06
Sherbrooke, QB 28
36 David Carrier-Porcheron 1:21.08
Squamish, BC 36
37 Graham Watanabe 1:21.18
,
38 Tucker Andrews 1:21.27
Crested Butte, CO 25
39 Kyle Cartwright 1:21.47
Durango, CO 31
40 Alex Lopez 1:22.02
bend, OR 27
41 Alex Yoder 1:22.15
Jackson, WY 27
42 Chris Brewster 1:22.21
Anchorage, AK 27
43 Gus Warbington 1:22.31
Bend, OR 21
44 Micah Hoogeveen 1:22.53
Palisade, CO 27
45 Dan Scanlon 1:22.53
Glacier, WA 30
46 Austen Sweetin 1:22.68
Seattle, WA 25
47 Parker Szumowski 1:22.71
Newburyport, MA 21
48 Brandon Reis 1:22.94
peterborough, NH 28
49 Quinn Baumberger 1:23.04
Savage, MT 33
50 Johnny Brady 1:23.07
Reno, NV 26
51 JD Dennis 1:23.12
Bend, OR 23
52 Matt Edgers 1:23.13
Port Angeles, WA 30
53 Knut Eliassen 1:23.23
Lillehammer, NOR 31
54 Kael Martin 1:23.27 Qualified Friday Bellingham, WA 29
55 Kevin Casillo 1:23.40
Vernon, NJ 34
56 Blair Habenicht 1:23.50
port angeles, WA 34
57 Ralph Kucharek 1:23.58
Burlington, VT 24
58 Rusty Ockenden 1:23.84
Whistler, BC 30
59 Eric Jackson 1:24.31
Crowley Lake, CA 29
60 Justus Hines 1:24.31
,
61 Jody Wachniak 1:24.64
Whistler, BC 28
62 Matt Belzile 1:24.81
,
63 Scott Blum 1:25.21
Mammoth lakes, CA 30
64 Tyler Ravelle 1:26.07
Whistler, BC 23
65 Trond Dyb 1:26.69
Aalesund, NOR 32
66 Mickey Reardon 1:26.75
Vancouver, BC 31
67 Austin Smith 1:28.23 Qualified Friday Bend, OR 28
68 Ryan Ogloff 1:29.30
Victoria, BC 34
69 Alex Andrews 1:31.55
Salt Lake City, UT 28
70 Jake Blauvelt DNS Qualified Friday Bellingham, WA 30
71 Shawn Colley DNS
Nelson, BC 30
72 Travis Rice DNS Qualified Friday Jackson Hole, WY 35
73 Mark Carter DNS
Jackson Hole, WY 36
74 Phil Hansen DQ
Snoqualmie Pass, WA 20
75 Kyle Miller DNS
Bozeman, MT 28
76 Trent Brashier DQ
Rhododendron, OR 31
77 Andy Bergin-Sperry DQ
Lakewood, WA 27
78 Wolle Nyvelt DNS
Mayrhofen, AUT 36
79 Zak Hale DNS
Big Bear, CA 24
80 Christian Rüf DNS
Au, AUT 35