LOCALS QUALIFIER RESULTS

MONDAY JANUARY 16, 2017

PLACE NAME BEST TIME 1st Run 2nd Run QUALIFIED FOR LBS HOME AGE CATEGORY

Next Generation Boys

1 Wyatt Cline :59.98 :59.98 1:00.19 Qualified Spokane, WA 11 Next Gen Boys
2 Chet West 1:00.97 1:00.97 1:03.66 Qualified White Pass, Washington 11 Next Gen Boys
3 Toan Krauskopf 1:01.24 1:01.92 1:01.24 Qualified Smithers , BC 10 Next Gen Boys
4 Anthony Shelly 1:01.51 1:03.25 1:01.51 Qualified Whistler, BC 9 Next Gen Boys
5 Z West 1:04.22 1:04.22 1:06.54 White Pass, Washington 9 Next Gen Boys
6 Jack Verhaeghe 1:04.73 1:04.73 1:07.40 Ketchum, Idaho 11 Next Gen Boys
7 Brody Winger 1:05.75 1:05.75 1:08.10 Bend, Oregon 9 Next Gen Boys
8 Jonah Johnson 1:11.26 1:11.26 1:11.51 Qualified Bellingham, WA 8 Next Gen Boys
9 Alex Maloley 1:11.74 1:12.73 1:11.74 Bellingham, Washington 11 Next Gen Boys
10 Calder Jones 1:14.58 1:14.58 DQ Deer Harbor, Washington 9 Next Gen Boys
11 Gavin Whiteaker 1:17.02 1:17.02 1:17.55 VanZandt, Washington 9 Next Gen Boys
12 Laird Ferrel 1:24.88 9:99.99 1:24.88 Bainbridge Island, WA 10 Next Gen Boys
13 Oliver Jeffrey 1:30.44 1:30.44 1:36.30 Stevens Pass, WA 9 Next Gen Boys
14 Austin Weeks 1:39.15 1:39.15 DQ Blaine, Washington 10 Next Gen Boys
15 Jackson Rylant 1:53.07 DQ 1:53.07 Bellingham, Washington 11 Next Gen Boys
16 Caleb Ingersoll 2:31.12 2:31.12 2:35.29 Hood River, Oregon 8 Next Gen Boys
17 Wilson West DQ DQ DQ White Pass, Washington 7 Next Gen Boys

Next Generation Girls

1 Megan Fraser 1:06.53 1:06.91 1:06.53 Qualified Smithers, BC 11 Next Gen Girls
2 Amalia Pelchat 1:07.63 1:07.63 1:07.81 Qualified Whistler, BC 9 Next Gen Girls
3 Avery Simmons 1:12.13 1:12.33 1:12.13 Qualified Glacier, WA 8 Next Gen Girls
4 Jade Knox 1:16.09 1:16.09 DQ Qualified Snoqualmie, WA 8 Next Gen Girls
5 Myla Stephens 1:29.35 1:38.49 1:29.35 North Bend, Washington 11 Next Gen Girls
6 Josie Adkinson 1:29.46 1:56.83 1:29.46 Bellingham, Washington 11 Next Gen Girls
7 Ella Maloley 1:33.68 1:33.68 1:35.44 Bellingham, Washington 11 Next Gen Girls
8 Ayla Cummins 1:40.29 1:40.29 1:47.42 Sequim, WA 7 Next Gen Girls


PLACE NAME TIME Qualified For LBS HOME AGE CATEGORY

Junior Boys

1 Finn Finestone :57.08 Qualified Whistler, BC 13 Junior Boys
2 Tosh Robinson 1:03.05 Juneau, Alaska 15 Junior Boys
3 Maximus Loeb 1:04.05 Bellingham, Washington 14 Junior Boys
4 Wilhem Maloley 1:09.06 Bellingham, Washington 12 Junior Boys

Junior Girls

1 Madrona Raney 1:08.09 Qualified Bainbridge, Washington 11 Junior Girls
2 Zoe Honcoop DQ Lynden, Washington 15 Junior Girls

Younger Amateurs

1 Kailani Lauderdale 1:02.29 Qualified Glacier, Washington 16 Younger Amateurs
2 Dryw Hopps DNS Bellingham, Washington 16 Younger Amateurs

Older Amateurs

1 Ryan Ziels :57.11 Qualified Bellingham, Washington 28 Older Amateurs
2 Timmy Taussig :57.27 Qualified Mamagoneck, New York 24 Older Amateurs
3 Max Paetz :57.66 Qualified Fresno, California 27 Older Amateurs
4 TK Kromer :57.97 Qualified Friday Harbor, Washington 22 Older Amateurs
5 Collin Whalen :58.05 Qualified Bellingham, WA 24 Older Amateurs
6 Cameron Hamilton :58.30 Qualified Bow , Washington 29 Older Amateurs
7 Jann Eberharter :58.46 Qualified Bellingham, Washington 25 Older Amateurs
8 Trevin Sims :58.53 Qualified Bellingham, Washington 22 Older Amateurs
9 Calvin Patterson :59.03
Bellingham, Washington 28 Older Amateurs
10 Jackson Scanlan :59.26 Bellingham, Washington 22 Older Amateurs
11 Bryce Yamasaki :59.29 Camas, Washington 24 Older Amateurs
12 Erik Gronvold :59.63 Shoreline, Washington 28 Older Amateurs
13 Nick Welch :59.67 Lakewood, Washington 26 Older Amateurs
14 Kevin Oconnor 1:00.65 Friday Harbor, Washington 27 Older Amateurs
15 Nathaniel Steinkamp 1:00.66 Bellingham, Washington 20 Older Amateurs
16 Jeff Berkey 1:00.97 Glacier, Washington 29 Older Amateurs
17 Chad Kaaland 1:01.31 Sedro-Woolley, Washington 22 Older Amateurs
18 Larkin Wise 1:01.43 Maple Falls, Washington 28 Older Amateurs
19 Cody Clark 1:01.45 Arvada, Colorado 26 Older Amateurs
20 Cole Wyrdowski 1:01.49 Bellingham, Washington 20 Older Amateurs
21 Maxwell Kahn 1:01.72 Bellingham, Washington 26 Older Amateurs
22 Paul Stanley 1:01.73 Issaquah, WA 24 Older Amateurs
23 Ry MacDonald 1:01.98 Lummi Island, Washington 24 Older Amateurs
24 Piers Thalacker 1:01.98 Bellingham, Washington 28 Older Amateurs
25 Preston Sierra 1:02.05 St Francis, Minnesota 26 Older Amateurs
26 Collin Van Slyke 1:02.32 Bellingham, Washington 25 Older Amateurs
27 Odin Barnett 1:02.36 Bellingham, Washington 22 Older Amateurs
28 Brent Salazar 1:03.23 Mt Vernon, Washington 25 Older Amateurs
29 Jakob Donath 1:03.43 E-lodge, Washington 24 Older Amateurs
30 Charlie Griffith 1:03.47 Bellingham, WA 24 Older Amateurs
31 Ian Tefft-Meeker 1:03.54 Bellingham, Washington 24 Older Amateurs
32 Johnny Lupo 1:03.64 Bellingham, WA 26 Older Amateurs
33 Alex Hartley 1:03.82 Glacier, Washington 26 Older Amateurs
34 Joshua Devenere 1:04.33 Ferndale, Washington 21 Older Amateurs
35 Aaron Poh 1:04.43 Bellingham, Washington 27 Older Amateurs
36 Colby Mesick 1:04.56 Vancouver, WA 21 Older Amateurs
37 Dillon Dubois 1:04.95 Bellingham, WA 27 Older Amateurs
38 Brandon Brown 1:05.81 Ventura, California 23 Older Amateurs
39 Trevor Helms 1:06.87 Bellingham, Washington 26 Older Amateurs
40 Lee Satran 1:06.92 Bellingham, WA 24 Older Amateurs
41 Kyle Scott 1:07.04 Bellingham, Washington 24 Older Amateurs
42 Nicholas Fields 1:07.34 Gig Harbor, Washington 24 Older Amateurs
43 Shane Black 1:07.49 Bellingham, Washington 27 Older Amateurs
44 Ben Shanks Kindlon 1:07.65 Albany, New York 24 Older Amateurs
45 Brandon Jenkins 1:08.67 Bellingham, Washington 25 Older Amateurs
46 Raleigh Leslie 1:08.68 Gig Harbor, Washington 29 Older Amateurs
47 Trever Arnason 1:09.63 Bellingham, Washington 26 Older Amateurs
48 John VanDalen IV 1:10.79 Lynden, WA 21 Older Amateurs
49 Brandt Schmidt 1:11.52 Pasco , Washington 22 Older Amateurs
50 Kory Lindgrin DNF Concrete, Washington 27 Older Amateurs
50 Alexander Large DQ Bellingham, Washington 22 Older Amateurs
50 Tyler McKee DQ Friday Harbor, Washington 25 Older Amateurs
50 Anthony Miles DQ Glacier, Washington 27 Older Amateurs
50 Anthony Cossu DQ Olympia, Washington 22 Older Amateurs
50 Evan Sobjack DQ Bellingham, Washington 25 Older Amateurs
50 Avery Bishop DQ Glacier, Washington 26 Older Amateurs
50 Travis Dyer DNF Sedro-Woolley, Washington 28 Older Amateurs
50 Robert Harvey DQ Bellingham, Washington 28 Older Amateurs

Women Amateurs

1 Jacqui Shaffer 1:02.60 Qualified Bellingham, Washington 25 Women Amateurs
2 Zoe Vernon 1:03.31 Qualified Bellingham, Washington 25 Women Amateurs
3 Bonnie Burke 1:05.96 Qualified Bellingham, Washington 22 Women Amateurs
4 Kaisa Lemley 1:06.52 Bellingham, Washington 26 Women Amateurs
5 Kira Marley 1:06.92 Vashon, Washington 28 Women Amateurs
6 Heather Hanes 1:08.16 Glacier, Washington 24 Women Amateurs
7 Allison Andrews 1:08.57 Vancouver, Washington 27 Women Amateurs
8 Brigett Cronk 1:08.68 Glacier, Washington 24 Women Amateurs
9 Taryn Born 1:09.46 Everson, Washington 27 Women Amateurs
10 Haley Bolin 1:11.52 Bellingham , Washington 22 Women Amateurs
11 Savannah Gough 1:11.65 Bellingham, Washington 21 Women Amateurs
12 Hope Thompson 1:12.09 Bellingham, Washington 25 Women Amateurs
13 Cali Loeb 1:14.06 Bellingham, Washington 16 Women Amateurs
14 Kelly Soderberg 1:14.58 Bellingham, Washington 25 Women Amateurs
15 Chloe Steinkamp DQ Bellingham, Washington 18 Women Amateurs
15 Carmen Winquist DQ Bellingham, Washington 26 Women Amateurs

Women Masters

1 Danielle Davis 1:02.49 Qualified Glacier, Washington 30 Women Masters
2 Andrea Graham 1:03.66 Qualified Bellingham, WA 33 Women Masters
3 Shelli Thompson 1:04.77 Glacier, Washington 38 Women Masters
4 Jamy Pearson 1:05.04 Maple Falls, Washington 33 Women Masters
5 Kristen Fagan 1:05.49 Bellingham, WA 32 Women Masters
6 Khairul Bhagwandin 1:06.46 Bellingham, Washington 30 Women Masters
7 Maggie Schwartz 1:07.25 Glacier, Washington 39 Women Masters
8 Autumn Brown 1:09.42 Bellingham, Washington 38 Women Masters
9 Megan Bailey 1:10.82 Bellingham, WA 37 Women Masters
10 Sheri Chagnon 1:48.96 Conway, Washington 31 Women Masters

Masters

1 Shawn Freyer :57.47 Qualified Deming, Washington 32 Masters
2 Ryan Nelson :57.62 Qualified Monroe, Washington 37 Masters
3 Andrew Beaudoin :58.22 Qualified Glacier, Washington 30 Masters
4 Rebuen Wolff :58.64 Qualified Birch Bay, Washington 31 Masters
5 Joe Whiteaker :58.86 Qualified Van Zandt, Washington 33 Masters
6 Joe Lauderdale :58.95 Qualified Glacier, Washington 39 Masters
7 Darren Hainrihar :59.30 Glacier , Washington 34 Masters
8 Eric Triplett :59.53 Twentynine Palms, California 33 Masters
9 Erik Jacobsen 1:00.02 Glacier, Washington 39 Masters
10 Eliah Drake 1:00.08 Friday Harbor, Washington 33 Masters
11 Precious Ben Williamson 1:00.13 Bothell, Washington 30 Masters
12 Seth Holton 1:00.38 Glacier, Washington 37 Masters
13 Andrew Blair 1:00.70 Bellingham, WA 36 Masters
14 Lucas Henning 1:00.80 Bellingham, Washington 33 Masters
15 Isaac Welch 1:01.26 Bellingham, Washington 35 Masters
16 Kris Ley 1:01.37 Glacier, Washington 33 Masters
17 Samuel Giffin 1:01.38 Bellingham, Washington 32 Masters
18 Panos Koutsikos 1:01.43 Seattle, Washington 38 Masters
19 Grady McCombs 1:01.64 Glacier, Washington 33 Masters
20 Tipton Power 1:02.06 Burlington, WA 36 Masters
21 Jason Stembridge-Porter 1:02.39 Clinton, Washington 32 Masters
22 Connor Adams 1:02.46 Langlee, Washington 30 Masters
23 Eric Nord 1:02.54 Maple Falls, Washington 32 Masters
24 Christopher Powers 1:02.87 Bellingham, Washington 37 Masters
25 Evan Hetrick 1:03.02 Friday Harbor, Washington 33 Masters
26 Chris Gochenour 1:03.03 Kansas City, Kansas 36 Masters
27 Dusan Kettering 1:03.24 Glacier, Washington 30 Masters
28 Eric Wight 1:03.25 Bellingham, WA 32 Masters
29 Ole Espeland 1:03.42 Bellingham, Washington 38 Masters
30 Jordan Bates 1:03.80 Bellingham, WA 30 Masters
31 John Paul Perkins 1:03.85 Bellingham, Washington 32 Masters
32 Lucas Krebsbach 1:04.11 Bellingham, Washington 31 Masters
33 Brian Honcoop 1:04.67 Lynden, Washington 33 Masters
34 Jeff Carlson 1:04.84 Glacier, Washington 34 Masters
35 Jacob Fox 1:05.44 Bellingham, Washington 38 Masters
36 David Weeks 1:05.64 Blaine, Washington 38 Masters
37 Evan Whitehead 1:05.83 Bellingham, WA 35 Masters
38 Darren Smith 1:05.84 Surrey, B.C. 30 Masters
39 Beau Robey 1:07.72 Bellingham, WA 34 Masters
40 Thom Mooney 1:07.84 Alexandria, Virginia 35 Masters
41 Thomas Marley 1:08.43 Bellingham, Washington 34 Masters
42 Andrew Winn 1:11.17 Bellingham, Washington 38 Masters
43 Patrick Watts DQ Fairbanks, Alaska 37 Masters
43 Noah Plemmons DQ Kendall, Washington 34 Masters

Mid Masters

1 Ryan Davis :57.58 Qualified Oak Harbor, WA 42 Mid Masters
2 Chris Tretwold :58.93 Qualified Bellingham, WA 40 Mid Masters
3 Freeman Anthony :59.66 Qualified Bellingham, WA 41 Mid Masters
4 Neil Brusseau :59.70 Shoreline, Washington 40 Mid Masters
5 Jon Hayes 1:00.82 Glacier, Washington 40 Mid Masters
6 Janus Kober 1:01.02 Maple Falls, Washington 44 Mid Masters
7 Richard Cannon 1:01.62 Bellingham, WA 45 Mid Masters
8 Rob Hanson 1:02.25 Bellingham, Washington 49 Mid Masters
9 Tory Bland 1:03.20 Bellingham, Washington 45 Mid Masters
10 Mark Rylant 1:04.81 Bellingham, Washington 40 Mid Masters
11 Greg Bernier 1:06.09 Glacier, Washington 47 Mid Masters
12 David Carnahan 1:06.55 Bellingham, Washington 49 Mid Masters
13 Brandon Garcia 1:09.87 Everett, WA 44 Mid Masters
14 John Anderson 1:10.12 Bellingham, Washington 45 Mid Masters
15 Matt Savage 1:10.13 Maple Falls, Washington 40 Mid Masters
16 Tadao Nakayama DQ Richmond , B.C. 49 Mid Masters
17 Adam Vanderhorst DQ Lynden, Washington 42 Mid Masters
18 William Starr DNS Maple Falls, Washington 49 Mid Masters

Grand Masters

1 Tex Devenport 1:03.12 Qualified Glacier, Washington 52 Grand Masters
2 Todd Peed 1:05.52 Bellingham, Washington 51 Grand Masters
3 Randy Haugen 1:11.69 Bellingham, Washington 55 Grand Masters
4 John Devenere 1:12.15 Ferndale, Washington 56 Grand Masters
5 Dan McPhaden 1:20.22 Maple Falls, Washington 53 Grand Masters
6 Patricia Stiles DQ Bellingham, Washington 55 Grand Masters
6 Will Pieti DQ Bellingham, Washington 69 Grand Masters

Pro Masters

1 Christopher Coralline :56.67 Qualified Glacier, Washington 34 Pro Masters
2 Jonathan Martens :59.22 Bellingham, Washington 39 Pro Masters
3 Jason Loeb 1:02.74 Mt Vernon, Washington 45 Pro Masters
4 Jeff Davis 1:06.98 Anacortes, Washington 36 Pro Masters

Pro Women

1 Kari Hoss 1:02.52 Qualified Glacier, Washington 30 Pro Women
2 Amy Jo Palumbo 1:08.93 KaunaKakai, Hawaii 39 Pro Women
3 Jenny Tofe 1:13.97 Bellingham, WA 0 Pro Women
4 Julie Norsby DQ Marysville, WA 34 Pro Women

Pro Men

1 Quinn Baumberger :56.21 Qualified Savage, Montana 32 Pro Men
2 Craig Newbury :56.84 Qualified Glacier, Washington 33 Pro Men
3 Matt Maloley :57.52 Bellingham, Washington 44 Pro Men
4 Che Contreras :58.32 Bellingham, Washington 30 Pro Men
5 Frankie Devlin :59.09 Bellingham, WA 33 Pro Men
6 Dan Scanlon 1:00.05 Glacier, Washington 30 Pro Men
7 Vaughn Gifford 1:01.03 Sedro-Woolley, Washington 22 Pro Men
8 Andy Bergin-Sperry 1:01.45 Lakewood , Washington 27 Pro Men
9 Eric Buell 1:18.83 Maple Falls, WA 33 Pro Men